2023 SPEAKERS
FedCon 2024 speakers will be announced soon
Major General William (Butch) H. Graham
Deputy Chief of Engineers and Deputy Commanding General
US Army Corps of Engineers
Dr. Christine T. Altendorf
Director, Military Programs
US Army Corps of Engineers
Eddie Belk
Director, Civil Works
US Army Corps of Engineers
Pete Perez
Chief, Engineering and Construction Division
US Army Corps of Engineers
Drew White
Chief, Installation Readiness Division
US Army Corps of Engineers
Tambour Eller
Chief, Interagency and International Services
US Army Corps of Engineers
Theodore “Tab” Brown
Chief, Programs Integration Division
US Army Corps of Engineers
Stacey K. Hirata, P.E.
Chief, Military Programs Integration Division
US Army Corps of Engineers
Kenny Simmons
Chief, Construction
US Army Corps of Engineers
Mackenzie Searle
Senior Construction Engineer
US Army Corps of Engineers
Neal Parker
Senior Construction Engineer
US Army Corps of Engineers
Jason Walsh
Safety Manager
US Army Corps of Engineers
Rick Jenkins
Chief, Contracting Acquisition Support Division
US Army Corps of Engineers
Mark Atkins
Chief, Safety and Occupational Health
US Army Corps of Engineers
Rick Calloway
Senior Construction Engineer
US Army Corps of Engineers
Ronnell Booker
Chief, Contracting Strategic Operations Division
US Army Corps of Engineers
Sheryl Gatz
Strategic Planner, Military Programs
US Army Corps of Engineers
Will Eggelston
Safety Engineer
US Army Corps of Engineers
Christopher Gatz
Chief, Interagency and International Services Branch
US Army Corps of Engineers
Theodore Brown
Chief, Civil Works Programs Integration Division
US Army Corps of Engineers
Ronnell Booker
Executive Director, Directorate of Contracting
US Army Corps of Engineers
Liz Walker
Director, Small Business
US Army Corps of Engineers
COL Jason Jefferis
Deputy Director of Contracting US Army Corp of Engineers
US Army Corps of Engineers
Tambour Eller
Chief, Interagency & International Services Division US Army Corp of Engineers
US Army Corps of Engineers
Rear Admiral Dean VanderLey
Commander and Chief of Civil Engineers
Naval Facilities Engineering Command
Cindy Readal
Assistant Commander for Contracting
Naval Facilities Engineering Command
Dave Curfman
Chief Engineer & Director, Capital Improvements
Naval Facilities Engineering Command
Kimberly Armstrong
Senior Construction Engineer
Naval Facilities Engineering Command
Herman Pablo
Construction Product Line Leader, Capital Improvements
Naval Facilities Engineering Command
Tim Bayse
Senior Construction Engineer
Naval Facilities Engineering Command
Allison Silver
Senior Contracting Officer
Naval Facilities Engineering Command
Tracy Thomas
Managing Director for Construction, Facility & Security Management
Bureau of Overseas Buildings Operations
Curtis Clay
Director of Architecture
Bureau of Overseas Buildings Operations
Roman Tellez
Office Director, Office of Construction Management
Bureau of Overseas Buildings Operations
Jillian Savage
Contracting Officer, Facilities, Design & Construction Branch Chief, Office of Acquisitions Management, Bureau of Administration
Sam Le
Director of Policy Planning and Liaison
U.S. Small Business Administration
Judith Stackhouse – Jordan
Director – Small Business Advocacy & Engagement Division – West
Office of Small and Disadvantaged Business Utilization
General Services Administration
Valerie B. Oliver
Acting Director, Office of Small Business Programs
U.S. Army Corps of Engineers
Timothy Sullivan, Ph.D., P.E., GS-15, DAF
Director, Facilities Engineering
Air Force Civil Engineer Center
Commissioner Nina Albert
Commissioner, Public Buildings Service
General Services Administration
Jennifer Groman
Assistant Commissioner, Office of Project Delivery
General Services Administration
Julia De Rosi
Deputy Assistant Commissioner, Office of Project Delivery
General Services Administration
Tracy Marcinowski
Assistant Commissioner, Office of Acquisition Management
General Services Administration
Chad Gilchrist
Assistant Commissioner, Office of Portfolio Management and Customer Engagement
General Services Administration
Ralph Conner
PBS, Assistant Commissioner, Real Property Utilization and Disposal
General Services Administration
Charles Hardy
PBS, Chief Architect (Acting), Office of the Chief Architect
General Services Administration
Flavio Peres
Assistant Commissioner, Office of Real Property Disposition
General Services Administration
Courtney Springer
PBS, Assistant Commissioner (Acting), Office of Facilities Management
General Services Administration
Crofton Whitfield
PBS, Assistant Commissioner, Office of Leasing
General Services Administration
Judith Stackhouse – Jordan
Director – Small Business Advocacy & Engagement Division – West
Office of Small and Disadvantaged Business Utilization
General Services Administration
Mathew Maucieri
Assistant Deputy Commissioner for Operations
United States Bureau of Reclamation
Travis D. Yonts
Management Analyst
United States Bureau of Reclamation
Kevin Farmer
Director, Conservation Engineering Division
Natural Resources Conservation Service
Ralph Smith
Chief (Acting), Watersheds Branch
Natural Resources Conservation Service
Arthur (Arde) Ramthun, P.E.
National Construction Engineer
Natural Resources Conservation Service
Danny Golden
Supervisor Contract Specialist
Natural Resources Conservation Service
Michael D. Brennan, Ph.D., AIA, NCARB
Executive Director, Office of Construction and Facilities Management
Department of Veterans Affairs
Sherene Dorazio, P.E.
Deputy Executive Director, Office of Construction and Facilities Management
Department of Veterans Affairs
Brian T. Melewski
Director, Capital Asset Management (CAM)
Department of Veterans Affairs
Zebulon Fox
Associate Executive Director, Office of Facilities Acquisition
Department of Veterans Affairs
Ross Davidson
Associate Executive Director, Office of Facilities Planning
Department of Veterans Affairs
John Thomas
Associate Executive Director, Office of Real Property
Department of Veterans Affairs
Mac Caddell
Division Chair
Greg Ford
Division Vice Chair
Roger Bartlett
Chair, AGC Small Business Committee
Dave Pastrick
Chair, AGC GSA & VA Committees
Tyler Stephens
Chair, AGC Corps of Engineers Committee—Military Construction
Stan Ekren
Chair, AGC Corps of Engineers Committee—Civil Works
Matthew Ferguson
Chair, AGC NAVFAC Committee
Eddie Stewart
Past Chair, Federal & Heavy Construction Division
Todd Roberts
Past Chair, AGC NRCS and BOR